6 lutego odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, poświęcone w całości zbliżającym się targom koni w Skaryszewie. Tegoroczny targ odbędzie się 18 lutego.
Na spotkanie z parlamentarzystami zaproszeni zostali:
– Fundacja TARA
– Fundacja Mondo Cane
– Fundacja PEGASUS
– Fundacja VIVA
– Stowarzyszenie Komitet Przystań Ocalenie
– Pogotowie dla Zwierząt
– Komenda Główna Policji
– Główny Inspektorat Weterynarii
– Główny Inspektorat Transportu Drogowego
W Polsce ciągle sprzedaje się na targach żywe zwierzęta, w warunkach urągających wszystkim cywilizowanym zasadom traktowania zwierząt.
Większość targów to miejsca, gdzie za nic ma się przepisy prawa, a już najmniej Ustawę o ochronie zwierząt.
Najsłynniejszym i największym targiem końskim są niesławne Wstępy w Skaryszewie. To jednocześnie najstarszy targ, o tradycjach sięgających 1633 roku.
Według informacji Urzędu Miasta Skaryszew corocznie na Wstępach na sprzedaż wystawianych jest do 1.500 koni, a na jarmarku pojawia się ponad 30.000 osób, głównie rolników. Jest to największy w Polsce i w Europie jarmark koni pociągowych, roboczych i rekreacyjnych.
Od wielu lat organizacje ochrony zwierząt starają się zwrócić uwagę władz na skandaliczne warunki na Wstępach. Fundacja TARA, fundacja Pegasus, Komitet Przystań Ocalenie są obecni w Skaryszewie co roku, dokumentując nieprawidłowości i łamanie prawa.
Lista zarzutów jest długa – dotyczą one w szczególności iluzorycznego nadzoru służb odpowiedzialnych za dobrostan zwierząt i bezpieczeństwo ludzi.
Na targach maltretowane są zwierzęta, sprzedający i kupujący są często pijani i agresywni, fałszuje się dokumenty.
Przedstawiciele organizacji zaprezentowali zebranym materiały filmowe z polskich targów, szczególnie ze Skaryszewa, z lat poprzednich.
Filmów tych żaden z posłów nie potrafił oglądać w spokoju. Ukryte kamery zarejestrowały zwierzęta spadające z samochodów podczas załadunków i rozładunków, cielaki i świnie noszone za ogon i uszy, świnie pakowane do szczelnie zamkniętych worków, przewożone w bagażnikach aut osobowych, zwierzęta poranione, bite i kopane.
W żadnym z tych przypadków nie interweniowały służby weterynaryjne, które mają obowiązek nadzoru nad targami.
Udokumentowano również agresję rolników w stosunku do wolontariuszy organizacji – niestety policja również nie realizowała swoich obowiązków. Przebywanie na targach zwierząt i rejestrowanie nieprawidłowości to ciągle bardzo ryzykowne zajęcie.
Policja nie dysponowała nigdy alkomatami, aby sprawdzać trzeźwość choć wiadomo jest wszystkim o tradycji „kwitowania” umowy sprzedaży piciem alkoholu.
W tym roku na targu w Skaryszewie będą z nami posłowie. Służby zobligowane zostały do właściwego wykonywania swoich obowiązków, zwiększona zostanie prawdopodobnie liczba inspektorów i funkcjonariuszy.
– Nie zgadzamy się na łamanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt przez uczestników targu i służby odpowiedzialne za ich przestrzeganie – mówił podczas spotkania poseł Paweł Suski – Dlatego w tym roku, obok organizacji pro-zwierzęcych, będziemy na targu już od niedzielnego popołudnia. Będziemy się uważnie przyglądać temu, co dzieje się w Skaryszewie także w nocy.
Organizacje zgodnie twierdzą, że nie wymagają od służb bycia „po ich stronie”. Żądają „tylko” przestrzegania prawa. A jeśli wciąż będzie ono łamane – zapowiadają, że zablokują tegoroczny targ koni w Skaryszewie.
Organizacje i posłowie będą obecni na Wstępach już od 17 lutego.